De rijkdom van de complete cursus (27)

In mijn beleving is de visie van ECIW rijker dan die van het non-duale gedachtengoed in het algemeen. Pogingen om ECIW terug te brengen tot dit gedachtengoed zie ik als een verarming. Deze verarming vindt plaats als we slechts oog hebben voor het aspect “eenheid” en als we daarmee het aspect van scheppende liefde wat (of “te veel” of zelfs “helemaal”) uit het oog verliezen.

ECIW beantwoordt een aantal vragen voor ons.

  1. Wie zijn we?
  2. Wat is er schijnbaar gebeurd?
  3. Hoe gaan we weer herkennen wie we zijn?

In de wetenschap dat korte antwoorden de cursus te kort doen, durf ik na de voorgaande serie blogs toch aan om te stellen:

  1. We zijn Kinderen van uitbreidende Liefde, kanalen van Liefde.
  2. We zijn in slaap gevallen en dromen een droom van tijd en ruimte, van afscheiding en sterfelijkheid.
  3. Door liefde toe te laten in de droom (wonderwerkers te worden) verandert de droom van afscheiding in een gelukkige droom en herkennen we uiteindelijk weer onze ware identiteit: eeuwige, tijdloze Kinderen van de Vader.

Ik ervaar het non-duale gedachtengoed als een deelaspect van de complete waarheid. Als het ware het rationele aspect ervan en minder het gevoelsmatige aspect. De “aanpak” die ik terug hoor vanuit het “zuivere” non-duale gedachtengoed luidt ongeveer als volgt:

  1. Je denkt dat je bestaat en onderscheiden bent van de wereld.
  2. Maar je bent niet onderscheiden, je bent en hebt geen zelf.
  3. Door compleet neutraal, onverschillig, te zijn ten opzichte van je gevoelens, gedachten en de wereld zul jij innerlijke vrede ervaren.

Ons verstand wil ons nu wijsmaken dat we moeten kiezen, dat de ene visie juist is en de andere onjuist. Dit is een valkuil die ik herken en die niet vruchtbaar is. Wat ik echter in cursus-land heb zien gebeuren is een bovenmatige focus op de non-duale aspecten van ECIW. Dit heb ik uitvoerig besproken maar het kan goed zijn de volgende punten nogmaals te belichten:

  • In de editie van ECIW uitgegeven door The Foundation of Inner Peace zijn talloze pagina’s weggelaten die “te duaal” klonken. Denk aan het verwijderen van het woord “ziel”.
  • Het wonder wordt geheel gelijkgesteld aan het corrigeren van verkeerde perceptie in plaats van als een uiting van liefde.
  • Daardoor is er een desinteresse ontstaan voor het lichaam en de wereld.
  • Alles wat riekt naar dualiteit wordt afgedaan als “kinderlijk” en als “symbolisch”.
  • Er wordt aansluiting gezocht bij strikt non-duale visies en de continuïteit met de Bijbel wordt ontkend omdat men het kind (de boodschap van naastenliefde) weggooit met het badwater (het beeld van een wraaklustige God).

Gelukkig zorgt Jezus er voor dat de slinger niet te ver doorslaat naar een te verstandelijke, non-duale, interpretatie van zijn weg:

  • De “Circle of Atonement (CoA)” gaf de complete (Engelse) editie uit van de Cursus, inclusief de uitgebreide wonderprincipes waaruit duidelijk de kernbetekenis van het wonder blijkt: een uiting van liefde.
  • De CoA spant zich al jaren in om de complete boodschap van ECIW te verkondigen en te verduidelijken (Zie bijvoorbeeld het boek: One Course Two Visions of de kernpunten hieruit op de site: https://eciwcoach.com/de-relatie-tussen-de-leer-van-the-circle-en-de-leer-van-ken-wapnick ).
  • Jezus dicteert 30 jaar na ECIW aan Mari Perron het boek: Een Cursus van Liefde (ECvL) dat ik beleef als een uitwerking van ECIW voor het hart om weer gevoel te krijgen voor de echtheid en liefde van Gods Schepping en van de Heilige Relatie.
  • Er ontstaat eindelijk aandacht voor “de echte, nieuwe wereld”, een term die veel voorkomt in ECIW en ECvL maar onderbelicht is gebleven. Vanuit liefde, vanuit ons hart, zal liefde zich gaan manifesteren in de wereld. Dit wordt prachtig omschreven in “The Age of the Heart”: The Birth of a New Heaven and a New Earth door Sebastian Blaksley.

In veel landen is de herwaardering van de complete cursus verder gevorderd dan in Nederland. Toch gebeuren er ook in Nederland mooie dingen. In het belangrijkste tijdschrift van ECIW in Nederland, MIC-magazine, is ruimte en aandacht voor de visie van CoA en voor ECvL. En binnenkort zal er een nieuwe Nederlandse vertaling van een completere versie van ECIW verschijnen met daarin veel materiaal dat helaas door overijverig “non-duaal” editen verwijderd is in de FIP-versie waar we nu nog mee werken.

Gelukkig hoeven we ons geen zorgen te maken over al deze perikelen in cursus-land zolang we ons afstemmen op Gods Wil. Zijn Wil is de Wil van Liefde en deze zal ons leiden uit de droom van afscheiding naar onze ware identiteit:

Les 309

Ik zal vandaag niet bang zijn om naar binnen te kijken.

In mij is eeuwige onschuld, want het is Gods Wil dat die daar voor eeuwig en altijd is. Ik, Zijn Zoon, wiens wil even onbegrensd is als de Zijne, kan hierin geen verandering willen. Want mijn Vaders Wil verloochenen is de mijne verloochenen. Naar binnen kijken is niets anders dan mijn wil vinden zoals God die geschapen heeft en zoals die is. Ik ben bang naar binnen te kijken, omdat ik denk dat ik een andere wil gemaakt heb die niet waar is, en die ik tot werkelijkheid heb gemaakt. Toch heeft die geen gevolgen. In mij is de Heiligheid van God. In mij is de herinnering van Hem.

De stap die ik vandaag zet, Vader, is mijn onbetwistbare bevrijding van ijdele dromen over zonde. Uw altaar blijft sereen en onbezoedeld. Het is het heilige altaar voor mijn Zelf, en daar vind ik mijn ware Identiteit.

2 gedachtes over “De rijkdom van de complete cursus (27)

  1. Beste Simon, wat verheugend om te lezen dat je de complete boodschap van ECIW zo waardeert. Mijn man Christiaan is ook bezig met de vertaling naar het Nederlands van deze complete boodschap waarbij er samen met Jezus wordt gewerkt. Wij worden hiermee enorm ondersteund in ons pad. Hoofdstuk 1 is reeds klaar en is voor eenieder te lezen op http://www.urtekst.nl.

    Geliked door 1 persoon

    1. cleanducky's avatar cleanducky

      Wat een fijn bericht Nathalie. Zojuist was ik in een wat sombere bui en voelde me een roepende in de woestijn. Ik overwoog om te stoppen met mijn posts maar besloot Jezus om leiding te vragen. Direct hierop ontving ik jouw digitale opsteker. Daar ben ik dankbaar voor en ik zie het als een bemoediging. Veel zegen met jullie vertaalwerk! 😃💜🙏🏼

      Like

Plaats een reactie